Rekolekcje intronizacyjne

W dniach 4-8 marca 2023 roku w naszej parafii odbyły się pięciodniowe rekolekcje przygotowujące do Intronizacji Najświętszego Serca Pana Jezusa Nauki rekolekcyjne głosił o. Andrzej Zając ze Zgromadzenia Księży Redemptorystów. Podczas homilii przybliżył istotę intronizacji oraz postać Służebnicy Bożej Rozalii Celakówny. Wyjaśnił, czego Jezus Chrystus oczekuje od osób i rodzin, poświęconych Jego Sercu.

Intronizacja to postawienie Pana Jezusa na pierwszym miejscu. Chrystus ma królować w naszych sercach, w naszych rodzinach, w każdym aspekcie naszego życia osobistego i społecznego. Chrystus chce zachować naszą wolność. Nie narzuca nam swego panowania. Pragnie, abyśmy dobrowolnie odpowiedzieli miłością na Jego miłość. Podczas rekolekcji wierni mogli skorzystać z sakramentu pokuty.

6 marca – każdy osobiście, wprowadzał Chrystusa jako Króla do swojego serca wypowiadając słowa:

Odpowiadając na miłość Twego Boskiego Serca, wyznaję: Jezu, jesteś Królem, Jezu, jesteś moim Królem, daj mi poznać wolę Twoją Panie, oto jestem.

Było to świadectwo wiary. W modlitwie indywidualnej zapewnialiśmy, że pragniemy żyć według zasad Ewangelii. 

7 marca – o godzinie 21.00 w czasie Apelu Jasnogórskiego każda rodzina, która jest domowym Kościołem dokonała Intronizacji Najświętszego Serca Pana Jezusa w swoim domu, poświęcając Jezusowi wszystkich członków obecnych, nieobecnych, a nawet zmarłych. Przez ten dowód miłości rodziny uznały Chrystusa za swego Pana i Mistrza. Poddały się całkowicie woli Bożej wyrażonej w przykazaniach Bożych i kościelnych.

8 marca – miała miejsce intronizacja w wymiarze społecznym. Podczas uroczystej Eucharystii koncelebrowanej pod przewodnictwem ks. dziekana Waldemara Doparta delegacje 14 grup społecznych i zawodowych publicznie odczytały i podpisały Akt Intronizacji, uznały Jezusa Chrystusa swoim Panem i Królem oraz zobowiązały się w swoim życiu kierować się zasadami wiary. Wśród delegacji byli: ksiądz proboszcz, samorządowcy z wójtem p. Lesławem Kuźniarem, radnym p. Mieczysławem Kogutem i sołtysem p. Mariuszem Więckiem, pracownicy oświaty, pracownicy służby zdrowia, rolnicy, przedsiębiorcy, młodzież, przedstawiciele kultury i sportu, przedstawiciele służb mundurowych, strażacy, przedstawiciele Róż Różańcowych, przedstawiciele rodzin, przedstawiciele emerytów i Wspólnota dla Intronizacji Najświętszego Serca Pana Jezusa. Przedstawiciele delegacji otrzymali pamiątkowy obraz Jezusa Króla. Obrazy zostały poświęcone podczas Mszy świętej. Jesteśmy przekonani, że miłość Chrystusa wypływająca z Jego Najświętszego Serca będzie rozpalała nasze serca i pomoże nam budować Jego Królestwo prawdy, miłości, sprawiedliwości i pokoju.

Tekst i zdjęcia: Pani Agata-Gunia Buk